Літо – пора відпусток та активного відпочинку. Багато людей у цей час відправляються у гори чи інші красиві місця. Там і ночують. Але в умовах повномасштабної війни нерідко виникає питання: як корелюється ночівля в наметі з обмеженнями, які накладає комендантська година?
Дізнавався Інформатор.
Чи можна зараз ночувати в наметі на природі — питання хоч і смішне, на перший погляд, але насправді таке, що хвилює чимало людей. Найчастіше воно виринає у соцмережах і там уже коментують, хто як хоче.
Начальник Сектору комунікації ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області Андрій Яцків розповів Інформатору, що за відсутності гострої необхідності під час комендантської години все ж краще перебувати вдома. Але якщо склалося так, що турист опинився серед гір чи навіть села, то перебування у наметі після півночі (на Прикарпатті комендантська година діє з 00:00 до 05:00, в інших областях її тривалість може бути іншою, — ред.) не буде вважатися порушенням.
“Якщо немає де ночувати, то найкраще — у наметі. Це не буде порушенням”, — каже фахівець.
Водночас пересування під час комендантської години допустиме лише за наявності спецперепустки, інкше потрібно бути готовим до можливої перевірки.
Поїзд після 00:00: як дістатися на вокзал і чи будуть проблеми під час пересування
Досить часто поїзди “Укрзалізниці” приїжджають на ту чи іншу станцію вже після початку комендантської години. До прикладу, щоб сісти у Калуші на потяг до Києва потрібно встати о 2-ій ночі та дістатися на залізничний вокзал приблизно о 3-ій, адже поїзд — о 3:45. Або ж є випадки, коли людина приїжджає в Калуш у період дії комендантської.
Ситуація досить заплутана: вночі – комендантська година, яку варто не порушувати без потреби, а таксі у цей час зараз просто не працюють. Добиратися власною автівкою. Але ж на пересування вночі потрібна спеціальна перепустка та і не всі мають власний транспорт. То що ж робити, окрім як іти пішки?
Андрій Яцків пояснює: бувають різні ситуації, коли потрібно вночі добратися додому чи в іншу локацію, наприклад, на залізничний вокзал. Поліцейський зазначає, що особа може пересувати після комендантської години, якщо їй потрібно сісти поїзд, але для цього потрібно мати на руках залізничний квиток.
Звісно, після 00:00 патруль може зупинити особу, щоб перевірити документи та дізнатися причину перебування на вулиці у заборонений час. Втім, поліція не перешкоджає пересуванню, якщо у вас є проїзний квиток. Ба більше, за словами Андрія Яцківа, поліція може допомогти безпечно дістатися додому.
Що таке комендантська година та коли вона була введена в Україні?
Правовою основою запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування є Конституція України, Закони України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про оборону України”, відповідний указ Президента України, затверджений Верховною Радою України, та інші нормативно-правові акти.
Згідно із п. 5 ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” комендантська година визначається як заборона перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень.
В Україні комендантська година була запроваджена у перший день повномасштабного вторгнення – 24 лютого 2022 року.
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту [email protected]
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08